top of page
  • Writer's pictureMaya Jakub

Indická detoxikačná a relaxačná masáž, ktorej počiatky sú zaznamenané pred 5000 rokmi a používa sa dodnes. Zaoberá sa telesným, duševným a duchovným zdravím a harmóniou. Preto ju často nazývajú „matkou medicíny“. Ayurvédska masáž fyzicky pomáha všetkým telesným systémom – imunitnému, dýchaciemu, nervovému, endokrinnému, pohybovému, tráviacemu, ako aj lymfatickému a krvnému obehu. Dnes si povieme viac o ayurvédskej masáži.


Čo je cieľom ajurvédskej masáže?

Cieľom ayurvédy je prečistiť organizmus a priviesť jedinca do harmonického stavu. Po ayurvédskej olejovej masáži celého tela telo naberie energiu a zároveň sa zbaví všetkých škodlivých látok. Základnou procedúrou je masáž teplým, sezamovým alebo bylinkovým olejom. Masíruje sa hlava, tvár a celé telo. Pomáha tiež odplavovať škodlivé látky z tela. Masáž odstraňuje stres a psychickú únavu, zvyšuje obranyschopnosť organizmu.

Ayurvédska masáž sa od ostatných masáží líši tým, že kladie dôraz na určité partie tela a postupnosť jednotlivých masážnych procedúr. Ayurvéda kladie väčší dôraz na masáž hlavy a používanie oleja vo vnútri ucha. Veľký význam má aj masáž prstov na nohách a chodidlách.



Trochu hry s bylinkami

Bylinky a ich známa vôňa ich uvoľňujú. Kombinácia vône olejov, kokosového oleja, sezamového oleja, kombinácia santalového dreva, jazmínu a bylinkového vrecúška privedie telo do príjemného relaxu a v rukách profesionálneho maséra vstúpi do tela zdravie z prírody. Pomôže klientovi zbaviť sa bolestí chrbta a umožní potrebný oddych pre telo aj dušu. Pri masáži sa používajú vrecúška, ktoré sú naplnené zmesou bylín. Masáž bylinnými vrecúškami sa radí medzi detoxikačne masáže a relaxačné kúry. Pri masáži sa vyplavujú endorfíny – hormóny šťastia. Bylinné vrecúška sa zahrievajú v pare a prikladajú sa na telo. Bylinky ukryté vo vrecúškach sa „hrajú“ na vašom tele a ich dotyk poteší všetky vaše zmysly.


Stláčanie bodov počas masáže

Vrecúška, ktoré sa nahrievajú v pare alebo oleji, sa prikladajú na telo, takže telo nielen očistíte, ale aj krásne zrelaxujete. Masáž bylinnými vrecúškami je obzvlášť silná, prečisťuje imunitný a lymfatický systém. Bylinné vrecúška odstraňujú odumreté bunky, regenerujú, stimulujú metabolizmus, zlepšujú krvný obeh a pomáhajú masírovanému dosiahnuť rovnováhu tela a duše. Je to jedna z najstarších liečebných metód. Ayurvédska masáž je zvyčajne energická a osviežujúca, masérka niekoľkokrát mení polohu. Zahŕňa aj stláčanie tlakových marmových bodov, kde sa energetické dráhy križujú. Blokády na týchto dráhach obmedzujú činnosť tela a masáž ich pomáha uvoľniť. Dĺžka masáže je cca 70 minút. Odporúča sa raz za mesiac.


Účinky ayurvédskej masáže

• pomáha harmonizovať tri telesné doshe Váta, Pitta a Kapha

• zlepšuje krvný obeh a dýchací systém

• dodáva telu viac čerstvého kyslíka, vitálnej energie, živín

• uvoľňuje svaly, nervy, kosti a celé telo

• pomáha tráviacemu systému udržiavať rovnováhu, cirkuláciu plynov v tele

• vyplavuje toxíny a odpadové látky

• navodzuje hlboký spánok, zvyšuje chuť do jedla

• prináša pocit radosti zo života

• zvyšuje celkový pocit fyzickej a psychickej pohody, zastavuje predčasné starnutie, redukuje vrásky

• zaručuje svalový tonus, obnovuje pohyblivosť kĺbov, masáž zjemňuje pokožku

• posilňuje nervy a umožňuje telu udržiavať správny tvar a pružnosť

• používa sa pri nespavosti, artritíde, obezite, dne, kolísajúcom krvnom tlaku, astme, detskej obrne

• pôsobí proti bolestiam hlavy

• zvyšuje tvorbu bielych krviniek a protilátok, ktoré posilňujú odolnosť voči vírusom a infekciám

• pomáha obranným mechanizmom tela a imunitnému systému

• zvyšuje schopnosť organizmu prispôsobiť sa náhlym zmenám teploty a zmenám prostredia

• zvyšuje celkový pocit fyzickej a psychickej pohody



Kontraindikácie ayurvédskej masáže

• horúčky a infekčné choroby

• akútne zápalové ochorenie a zlyhanie dôležitých životných funkcií

• kožné infekcie a plesňové ochorenia

• lokálne postihnuté oblasti po zápale žíl a trombóze

• hnačkové ochorenia a ochorenia s krvácaním v stolici

• plný žalúdok

• ihneď po jedle

• plný močový mechúr

• tehotné ženy a 2 mesiace po pôrode

• masáž brucha počas menštruácie

• lokalizácie nádorov, materských znamienok a rôznych výrastkov na koži, ktoré lekár nevyšetril

• vysoký krvný tlak

• osteoporóza

• alergia



Ayurvédske masáže

V súčasnosti vedieme v mnohých smeroch veľmi pohodlný život. Len zlomok pracujúcej populácie si vo svojom hektickom a časovo náročnom životnom štýle nájde čas na zapojenie svalov, ktoré väčšina z nás nemá možnosť (alebo čas) zapojiť do bežného života. Neustále starosti, stres a nedostatok odpočinku zvyšujú výskyt toxínov v tele. Najprirodzenejším a zároveň najjednoduchším spôsobom, ako sa tomu vyhnúť, je masáž.


Ayurvédske masáže sú na Srí Lanke súčasťou takmer každodenného života. Výrazne prispievajú k celkovej relaxácii tela a mysle, zlepšujú funkčnosť pohybového telesného aparátu, lymfatického systému, pomáhajú odplavovať škodlivé látky z tela, zvyšujú imunitu, odstraňujú psychickú únavu a stres av neposlednom rade spomaliť starnutie.


Masáže sú vykonávané čisto prírodnými olejmi, vyrobenými z bylín, kôry stromov, semienok a plodov rôznych druhov. Druh oleja, ako aj samotná masáž závisí od zdravotného stavu pacienta, je to teda úplne individuálne. Ako doplnkové prípravky možno použiť bylinné masti a extrakty.


Panchakarma

Jedinečný prírodný holistický program, pozostávajúci z piatich základných ajurvédskych procedúr a omladzujúcich látok: Vamana, Nasya, Viretan, Raktamokshana a Basti. Každá z týchto procedúr rieši nerovnováhu konkrétnej dóše, čiže funguje pri liečbe konkrétnych zdravotných problémov. Hĺbkovo čistí telo od toxínov, čím zlepšuje životné funkcie, posilňuje imunitný systém, zvyšuje vitalitu, dodáva vnútorný pokoj a sebavedomie. Skladba týchto procedúr je zostavená úplne individuálne podľa zdravotného stavu konkrétneho klienta či pacienta.


Nie je vhodné veriť, že po prvej masáži či terapii sa problémy hneď odstránia. Len pravidelným absolvovaním ajurvédskych terapií dochádza k postupnej regenerácii organizmu, psychickej a fyzickej relaxácii a tým k navodeniu duševnej rovnováhy.


Abhyanga


Základná, hlboko relaxačná a liečivá ajurvédska masáž celého tela, vykonávaná teplým liečivým olejom. Druh masážneho oleja, ako aj dĺžka masáže sa volí vždy individuálne, podľa zdravotného stavu a potrieb masírovaného. Pravidelná masáž uvoľňuje z tela toxíny, zlepšuje funkciu obehového systému, uvoľňuje stuhnutosť svalov a kĺbov. Masáž posilňuje nervový a imunitný systém, pomáha odstraňovať poruchy spánku, napätie, úzkosť. Použité liečivé oleje výrazne zjemňujú pokožku, dodávajú jej pružnosť a hebký vzhľad a pomáhajú predchádzať mnohým kožným ochoreniam. Abhyanga sa terapeuticky využíva pri liečbe artritídy, kolísavého krvného tlaku, astmy, detskej obrny, degeneratívnych ochorení pohybového aparátu. Okrem toho je to aj dobre zvolený spôsob relaxu.

Shirodhara

"Masáž takzvaného "tretieho oka" - úžasná a veľmi účinná terapia na liečbu mnohých ochorení hlavy, krku, očí, uší a nervového systému. Z nádobky zavesenej pomaly vyteká pramienok teplého liečivého oleja nad hlavou, masíruje sa na čele, v mieste tzv. „tretieho oka“ – nad koreňom nosa, ďalej cez temeno hlavy až po krk, pričom dochádza k blahodarnému uvoľneniu mysle a dochádza k celkovému uvoľneniu.Nasleduje masáž chrbta a šije.Táto terapia je veľmi účinná pri poruchách spánku, bolestiach hlavy, únave spôsobenej psychickým vypätím alebo poruchách nervového systému, je veľmi obľúbená pre svoje vysoko relaxačné a relaxačné účinky.

Mukabhyanga

Hlboko relaxačná a upokojujúca masáž hlavy, ktorá dokonale oddýchne vašej mysli. Účinný pri bolestiach hlavy, zmierňuje psychickú únavu a stres.


Pindasvedan


Masáž vykonávaná pomocou bylinkových alebo ryžových vrecúšok. Výrazne uvoľňuje a prehrieva organizmus, posilňuje imunitu, zjemňuje pokožku. Vykonáva sa pomocou plátenných vrecúšok, naplnených teplou zmesou špeciálnych bylín a ryže, ktoré sa prikladajú na problematické alebo bolestivé miesta. Vykonáva sa v kombinácii s olejovou masážou celého tela. Dochádza k uvoľneniu svalového napätia, prekrveniu a následnému prehriatiu organizmu. Účinky bylinných extraktov zmierňujú bolesť, pôsobia relaxačne a v neposlednom rade masáž výrazne zjemňuje pokožku. Liečivé vlastnosti olejov používaných pri tejto procedúre hĺbkovo čistia krv, dodávajú a udržujú pevnosť svalov a spojivového tkaniva.


Shirobasti

Procedúra využívajúca pôsobenie liečivého oleja na hlavu. Olej sa na hlave drží pomocou opasku, takzvanej čiapky z kože. Olej sa nechá v uzávere určitý čas (čas závisí od zdravotného stavu pacienta), potom sa z uzáveru vyleje, nasleduje masáž šije, ramien a chrbta. Táto terapia je vysoko účinná pri liečbe zraku, sluchu, nervových chorôb, bolesti hlavy, nespavosti či obrny tváre. Olej okrem iného pôsobí aj ako výživa pre pokožku hlavy a vlasové korienky, dodáva vlasom silu a lesk.


Upanahasvedana

Relaxačná masáž chrbta, určená na uvoľnenie, ale najmä veľmi účinná pri pretrvávajúcich bolestiach chrbta spôsobených napr. sedavé zamestnanie.

Nasya

Nasya je jednou z liečebných metód Panchakarma, ktorá využíva silu liečivých bylinných olejov, odvarov a práškov, aplikovaných cez nosné dierky. Nasya lieči mnoho vážnych chorôb, ako je strata vedomia, chronické bolesti hlavy, nespavosť alebo paralýza tváre. Najčastejšie sa však využíva ako v prevencii chorôb horných dýchacích ciest, tak aj pri ich liečbe. Vykonávame ju v kombinácii s masážou tváre.


DSC_0011 – kópia.JPG

Kontakt

Nedovoľte, aby niečo stálo medzi vami a vašimi cieľmi – kedykoľvek sa obráťte na akékoľvek otázky.

Thanks for submitting!

DSC_0339 – kópia.JPG

YogaMaya

BLOG

bottom of page