Odkiaľ pochádza meditácia?
Himaláje som už spomínala tu. Meditácia sa skutočne spája najmä s východnými krajinami – Indiou, Nepálom, Čínou, Japonskom, ale historické artefakty zobrazujúce ľudí sediacich v tureckej polohe so zavretými očami sa našli aj v Európe, dokonca existujú dôkazy o slovanskej joge a meditáciách a preto asi len ťažko vieme určiť ich presný pôvod.
Od začiatku svojej existencie sa ľudstvo na celom svete zaujíma o transcendentalno, a pôvod života. Cvičili sa rôzne techniky a rituály s cieľom navodiť zmenené stavy vedomia alebo odstrániť prekážky ega, aby sa dosiahla jednota s Vesmírom.
Oveľa dôležitejšie je však uvedomiť si, že motivácia k cvičeniu jogy a meditácií sa od ich začiatkov značne zmenila. Moderný človek už nepraktizuje jogu ani medituje nevyhnutne preto, aby dosiahol osvietenie alebo vyššiu úroveň vedomia. Motivácie sú skôr praktického a zdravotného charakteru – úľava od stresu a bolesti, zlepšenie spánku, uvoľnenie emočného tlaku a iné.
Na akom princípe meditácia funguje?
Meditácia uvoľňuje reakciu tela, parasympatický nervový systém, opak toho, čo sa deje v stresovej situácii. To znamená, že sa spomaľuje dýchanie a pulzová frekvencia, znižuje sa krvný tlak , až na úroveň spotreby energie počas spánku, čo nám pomáha uvoľniť napätie v tele. Nemusí sa nám to však podariť okamžite. Aj tu je dôležitá pravidelnosť, odhodlanie a vôľa. Pri meditácii mozog produkuje alfa vlny, ktoré podľa výskumov napomáhajú zvyšovať kreativitu, schopnosť sa učiť, zlepšujú spánok a imunitu.
Relaxačná odpoveď organizmu sa prejavuje v organizme, ako spomalenie starnutia buniek a produkcia endorfínov – hormónov šťastia, preto máme vďaka meditácii oveľa lepšiu náladu a je to skvelá prevencia proti depresii a mrzutosti (pozor, ľudia, ktorí majú diagnostikovanu depresiu a/alebo užívajú lieky, by nemali s meditáciou začať bez konzultácie s lekárom a už vôbec by nemali samovoľne nahradiť lieky meditáciou).
Meditácia a jej účinky
• Spomalenie dýchania
• Spomalenie pulzu a srdcovej činnosti
• Zníženie krvného tlaku
• Produkcia dopamínu a zlepšenie nálady
• Zlepšenie spánku
• Zvýšená imunita
• Zvýšená kreativita
• Lepšie zvládanie bolesti (študované na ľuďoch s chronickou bolesťou)
• Zlepšenie kognitívnych schopností – koncentrácia, schopnosť učiť sa, riešiť problémy
• Trpezlivosť
• Empatia
Keďže meditácia ovplyvňuje nervový systém, ovplyvňuje absolútne všetky systémy a funkcie tela a vo vymenúvaní benefitov by sme mohli ešte chvíľu pokračovať. Pre zmenu teraz prejdime k tým výhodám, ktoré sa viac dotýkajú nášho prežívania a vnímania.
V meditácii je hlavným zámerom uvedomovať si myšlienky, bez ich ďalšieho rozvádzania. Jednoducho, všímať si ich, ale neriešiť ich. Takýto prístup vytvára v našej mysli priestor potrebný na to, aby sme si uvedomili prchavosť myšlienok, ich nestálosť a tiež to, že sa nemusíme s každou myšlienkou nutne identifikovať alebo ňou zaoberať. Následne prichádza schopnosť nereagovať na všetko, čo sa deje okolo alebo v nás. Niektoré veci sú samozrejme dôležité a je potrebné im venovať pozornosť. Občas je však na mieste na ne jednoducho nereagovať a vnímať, že reakcie ľudí nemajú s nami nič spoločné.
Comments