- Maya Jakub
- Aug 15, 2023
- Čítanie: 3
Updated: Aug 27, 2023

Joga Nidra si získava na popularite po celom svete a prebiehajúci celosvetový výskum naďalej dokazuje jej skutočnú účinnosť. Je to účinná meditačná technika, ktorá uvoľňuje myseľ a telo. Počas cvičenia budete pohodlne odpočívať v mŕtvolnej póze (savasana). Potom vás učiteľ prevedie piatimi vrstvami ja, známymi ako Pancha Maya Kosha. Tieto kroky vás privedú do pokojného stavu vedomia, kde zažijete hlbokú relaxáciu. Výsledkom bude vnútorný pocit celistvosti a vďačnosti.
Čo je Joga NIDRA?
Joga nidra, tiež známa ako jogový spánok, je veľmi prospešná vedená meditácia. Počas sedenia vás učiteľ prevedie dychovými cvičeniami a skenovaním tela. Priťahujú vašu pozornosť dovnútra a privádzajú vás do stavu vedomia, ktorý je na hranici medzi bdením a spánkom. Tieto kroky vám umožnia dosiahnuť hlboký stav relaxácie, no bez zaspávania.
V tomto pasívnom a aktívnom stave môže naše telo odpočívať. Z tohto dôvodu môže dôjsť k uzdraveniu tela, pretože nervový systém je resetovaný. Keď ležíme v stave hlbokej relaxácie, naša myseľ sa môže sústrediť na uvedomenie a môžeme zažiť pocity prepojenej celistvosti. Tento stav pomáha liečiť myseľ a telo a zároveň prebúdza naše najhlbšie, všetko zahŕňajúce ja.
Pre koho je Joga NIDRA?
Výhody jogy nidry môžu zažiť všetky skupiny ľudí. Prospešný je však najmä pre ľudí, ktorí čelia vysokej miere stresu a ťažko sa od neho odpútavajú. Okrem toho je užitočný aj pre tých, ktorí trpia nedostatkom spánku, traumami a duševnými problémami, ako sú úzkosť a depresia. Pokiaľ ide o prínosy, ktoré môžete vďaka tejto meditačnej praxi získať, je nebo bez hraníc. Či už ste teda ktokoľvek a v akejkoľvek situácii, praktizovanie jogy nidra môže podporiť vaše zdravie a pohodu.
Ako cvičiť Joga NIDRU?
Počas cvičenia jogy nidry vás učiteľ prevedie procesom meditácie. Počas celého sedenia budete prítomní a uvedomujete si moment, kedy zmeníte stav svojho vedomia. Stretnutie zvyčajne trvá 30 až 45 minút.
Začnite ležaním na chrbte. Akonáhle sa budete cítiť pohodlne, stanovíte zámer – toto sa nazýva sankalpa. Napríklad, vaše môže byť „moje srdce je otvorené a uvoľnené“ alebo „opúšťam to, čo bolo, prijímam to, čo je, dávam najavo, čo bude“. K tomuto zámeru sa budete vracať počas cvičenia.
Potom vytvoríte základ spojením so svojím telom prostredníctvom multi-zmyslového odrazu, vďaka čomu sa budete cítiť bezpečne. Prostredníctvom riadených cvičení presuniete svoju pozornosť na svoje telo a dych, čo vám pomôže vytvoriť zmyslové vedomie. Tento krok privádza telo aj myseľ do stavu hlbokého uvoľnenia. Počas tejto fázy často vyplávajú na povrch emócie a zážitky z vášho podvedomia. Spánková meditácia však privádza telo a myseľ do neutrálneho stavu a pomáha vám prijímať a reagovať na myšlienky a pocity, ktoré vznikajú, účinnými a novými spôsobmi. Tento jedinečný vedomý zážitok vám umožní čeliť nepríjemným spomienkam a dospieť k novému pochopeniu. Táto časť cvičenia využíva jogové techniky vrátane prežívania protikladov na prehĺbenie stavu relaxácie. Akonáhle si uvedomíte emócie a uvidíte ich v novom svetle, budú čoraz jemnejšie.
Teraz prechádzate do záverečnej fázy cvičenia, skúmaním vedomia. Tu môžete spoznať svoje pravé ja. Toto je najvyššie poznanie, ktoré počas cvičenia dosiahnete. Keď sa blížime ku koncu cvičenia, zopakujete svoju úvodnú sankalpu trikrát a potom sa mentálne pripravíte na návrat do bežného vedomia. Začnite pohybom prstov a zhlboka sa nadýchnite. Potom pomaly otvorte oči.
Ako funguje Joga NIDRA?
Za rozsiahlymi výhodami tejto meditačnej praxe je veda. Tento proces systematicky prechádza telom pomocou toho, čo psychológovia nazývajú návyk. To znamená, že meditácia funguje tak, že využíva opakované podnety na vyvolanie reakcie v mysli a tele. Uvedomením si pocitov v tele si zvyknete a zabudnete na pocity z vonkajšieho sveta. To vám pomôže zamerať pozornosť dovnútra.
Cieľom vizualizačnej časti cvičenia je odhaliť bolestivé spomienky, strachy a emócie. Táto časť cvičenia je známa ako plasticita mozgu, ktorá pôsobí proti existujúcim nervovým dráham na posilnenie nových. To vytvára priestor pre mozog na modifikáciu negatívnych myšlienkových vzorcov a návykov. Cvičenie navyše upravuje fyzickú a duševnú nerovnováhu a zároveň lieči úzkosť, depresiu, závislosť, post-traumatickú stresovú poruchu a ďalšie. Tu môžete vstúpiť do svojho podvedomia a uvedomiť si svoje vnútorné myšlienky a pocity. Akonáhle spojíte svoju myseľ s emocionálnym napätím, môžete uvoľniť bolesť a začať sa liečiť.
Comments