top of page
  • Writer's pictureMaya Jakub

Existencia jogy siaha až do staroveku a je odvážne určiť presný rozsah jej pôvodu. Joga predstavuje súbor techník zameraných na prepojenie tela, mysle a ducha pomocou rôznych techník - telesné cvičenia, dychové cvičenia, meditácie, etické a morálne princípy a pod. Okolo jogy sa vytvorilo množstvo mýtov, ktoré však nie sú pravdivé a my sa pozrieme na tie najrozšírenejšie.

Joga je náboženstvo

Joga je učenie o jednote, oslobodení sa od vlastného ega a dosiahnutí vyššieho stavu vedomia. A napriek tomu, že niekomu sa joga môže zdať duchovná, či ezoterická, v joge sa neuctievajú žiadne božstvá, aj keď vplyv hinduizmu je badateľný. V joge sa používajú sanskritské názvy fyzických pozícií, mantry sa opakujú alebo spievajú, aj v sanskrite, ale ich účelom je sústrediť pozornosť na jednu činnosť, nie uctievať nejakých bohov. Tiež príbehy a eposy o hinduistických božstvách slúžia skôr ako morálne lekcie, podobne ako grécke eposy.

Joga je len strečing

Aj keď sú jogové pozície veľmi podobné strečingovým cvičeniam, verte, že aj pri joge sa dá posilniť a zapotiť. Navyše pri fyzických polohách ide väčšinou o upriamenie pozornosti na svoje telo a prehĺbenie dychu. Cieľom je pohybovať sa v harmónii s dychom, aby sa aktivoval parasympatický nervový okruh, ktorý navodzuje pocit uvoľnenia, až meditačný stav.

Joga je príliš ľahká/ťažká

Ak by sme sa mali pozrieť na fyzické prevedenie niektorých asan, je pravdou, že niektoré vyzerajú mimoriadne jednoducho, alebo naopak mimoriadne ťažko. V oboch prípadoch však nejde ani tak o to, čo vidíme navonok, ale o to, čo sa deje pod povrchom, konkrétne o náš dych a pozornosť. Pokojne môžeme sedieť vonku s nohami prekríženými na zemi, no ak nie sme zvyknutí konfrontovať svoju myseľ, pomalosť či statické polohy, nebude to pre nás ľahké. Alebo naopak budeme balansovať v stojke či stojke na hlave s celkovou ľahkosťou tela a sústredením mysle a doslova si vychutnáme ásanu. A to, čo sa zvonku zdá ťažké, bude pre nás príjemné. Mnoho ľudí, ktorí sú zvyknutí na dlhé kilometre behu či ťažké váhy v posilňovni, si po zhliadnutí jogy možno povie, prečo by čas vyhradený na cvičenie mali strácať niečím tak jednoduchým, ako je joga. Jogové ásany však vyžadujú zapojenie úplne iných svalových skupín a koncentráciu mysle a to môže byť naozaj náročné aj pre relatívne dobre trénovaných ľudí v iných druhoch pohybu.

Joga je len pre flexibilných a štíhlych

Najčastejšou výhovorkou ľudí, že nemôžu robiť jogu, je, že nie sú dostatočne flexibilní. Ale to je to isté, ako keby ste povedali, že nemôžete ísť behať, pretože nie ste fit. Už len tréningom na beh, alebo akýmkoľvek iným druhom kardio cvičenia sa dostanete do formy, tak ako sa flexibilita získava cvičením jogy. V joge nejde o dokonalosť pozícií, ale o čas, snahu a spôsob, ako sa vo svojom tele cítiť dobre.

Keďže sociálne siete ponúkajú množstvo motivácií v podobe fotiek dokonalých tiel v dizajnérskych legínach zapletených v úžasných polohách, veľa ľudí nemá odvahu prísť na hodinu jogy, ak sa na spomínané fotky nepodobajú. Opäť treba pripomenúť, že joga je naozaj pre každého – bez ohľadu na pohlavie, vek, váhu či svetonázor. Joga je úžasný spôsob, ako pestovať zdravý vzťah k svojmu telu a prijatie toho, čo sme dostali.

Ak robím jogu, musím sa stať vegetariánom

Joga sa stala populárnou na Západe v 60. rokoch minulého storočia počas éry hippies a spájala sa s dlhými vlasmi, kvetinovými vzormi, vegetariánstvom a podobne. Nič z toho však nie je pre cvičenie jogy potrebné. Vegetariánstvo v joge odráža jeden z morálnych princípov, a to ahimsa – nenásilie, neubližovanie sebe ani iným živým tvorom vrátane zvierat. Jogíni si vážili život v akejkoľvek podobe, a preto sa zdržali zabíjania zvierat a uprednostňovali vegetariánsku stravu pozostávajúcu najmä z ryže, strukovín, zeleniny a obilných koláčov. Nemali by sme však na sebe páchať násilie, a preto, ak máme radi mäso, alebo ho dokonca z nejakého dôvodu potrebujeme jesť, nemali by sme sa do ničoho nútiť. U niektorých ľudí táto zmena prichádza časom prirodzene. Cvičenie jogy a meditácie zvyšuje citlivosť a mnohí ľudia začínajú venovať väčšiu pozornosť tomu, čo prijímajú vo forme jedla, nápojov a iných potravín. A to nehovoríme len o mäse, ale aj o cukre, káve a alkohole.

Meditácia určite stojí za vyskúšanie. Či už vyhľadáte skúseného učiteľa jogy alebo to vyskúšate sami doma, pamätajte, že 5 minút denne je lepších ako 2 hodiny raz týždenne a že trpezlivosť a láskavosť sú kľúčové.

DSC_0011 – kópia.JPG

Kontakt

Nedovoľte, aby niečo stálo medzi vami a vašimi cieľmi – kedykoľvek sa obráťte na akékoľvek otázky.

Thanks for submitting!

DSC_0339 – kópia.JPG

YogaMaya

BLOG

bottom of page