top of page
  • Writer's pictureMaya Jakub

Hatha jogove krije

Hatha je sila vôle a v tomto prípade to znamená disciplinované cvičenie a konanie využívajúce silu vôle a energiu.


Hatha joga je cesta cvičenia a prečisťovania (vnútorného i vonkajšieho), preto sa v rámci štyroch tradičných ciest jogy považuje za ich súčasť. Pravidelné cvičenie daných cvikov vyžaduje vôľu a disciplínu, preto sa táto cesta nazýva cestou vôle a disciplíny – hatha jogou.

HA-THA znamená aj Mesiac - Slnko a to znamená, že prostredníctvom týchto cvičení možno dosiahnuť jednotu a rovnováhu solárneho a lunárneho princípu.

K hatha joge patrí šesť očistných techník – shata kriya alebo shata karma. Na Západe sa s ňou zvyčajne spájajú asany a pranayama, ktoré v skutočnosti patria k rádža joge.

Upozornenie: Všetky nižšie popísané techniky musia byť spočiatku vykonávané pod vedením učiteľa.

1. NETI- čistenie nosa. Existujú dva typy neti:

a, JALA NETI – neti so slanou vodou

Popis cviku:

• Teplú slanú vodu nalejte do špeciálnej nádoby – kanvice na neti (voda by mala mať teplotu cca 38-40 °C, na 1 liter vody pridajte cca 1 lyžičku soli). Prehnite sa nad umývadlo, vložte zobák čajníka do pravej nosovej dierky (uzatvorte ju) a začnite do nej nalievať vodu. Hlavu držte mierne predklonenú a zároveň na ľavú stranu, aby voda mohla vytekať ľavou nosnou dierkou. Dýchajte s otvorenými ústami.

• Keď nosom pretiekla asi polovica objemu vody, vyberte čajník a pomocou kapal bhati vyfúknite vodu najprv cez pravú nosovú dierku, potom cez ľavú nosovú dierku a nakoniec oboma nosnými dierkami súčasne. . Potom vložte čajník do ľavej nosovej dierky, nakloňte hlavu doprava, aby voda mohla tiecť do pravej nosovej dierky. Zvyšnú vodu opäť vyfúknite pomocou kapala bhati (pozri hatha jogu kriya 5).

• Na dočistenie nosa 3-5 krát silno prefúknite každú nosovú dierku a súčasne zatvorte druhú nosovú dierku (ako pri čistení nosa). Dôležité je nechať ústa otvorené, inak hrozí, že sa vám voda dostane do uší.

Neti by sa malo robiť každé ráno.


b, SUTRA NEETI - neti s gumeným katétrom alebo voskovanou vatou

Táto technika neti sa vykonáva pomocou napnutej bavlnenej šnúry navoskovanej včelím voskom alebo pomocou mäkkej gumenej trubice. Vyžaduje si to však značnú prax. Preto by ste to mali prvýkrát vyskúšať len pod vedením učiteľa jogy.

Podobne ako Jala Neti pôsobí Neti Sutra na celkové prečistenie nosa. Vďaka masážnemu účinku katétra je však oveľa intenzívnejší ako pri slanom zavlažovaní.

Táto technika pomáha napr. ľudia, ktorí majú problémy s dýchaním v dôsledku úzkych nosných dierok. Po zvládnutí môžete túto techniku robiť každú sekundu alebo dokonca každý deň.

Účinok:

Priaznivo ovplyvňuje činnosť všetkých zmyslových orgánov v oblasti hlavy. Posilňuje zrak a pôsobí proti nadmernej únave očí (napr. pri dlhodobej práci s počítačom). Môže byť veľmi účinný pri bolestiach hlavy, posilňuje pamäť a schopnosť koncentrácie, pomáha pri mnohých problémoch s nosovými a čelnými dutinami. Pôsobí ako prevencia pri prechladnutí a zápaloch čelných dutín. Pri pravidelnom vykonávaní dokáže odstrániť alebo aspoň znížiť sennú nádchu a alergiu na peľ.

Upozornenie:

Nerobte si s prechladnutím, zápalom čelných dutín a bolesťami uší.

Táto technika sa môže vykonávať 1-2 krát týždenne, najlepšie ráno na lačný žalúdok.


2. DHAUTI- prečistenie pažeráka a žalúdka

Táto technika sa nazýva aj gaja karma alebo kuñjara kriya (gaja, kuñjara – slon). Keď je slonovi zle od žalúdka, strčí si chobot hlboko do pažeráka a vysaje obsah žalúdka. Táto technika je odpozorovaná aj z prírody. Pomáha pri žalúdočnej nevoľnosti, keď sme zjedli niečo ťažko stráviteľné alebo pokazené, pri prekyslení žalúdka. Môže tiež priniesť zlepšenie pri astme a alergiách na niektoré potraviny.


DŽALA DHAUTI

Popis cviku:

Zmiešajte dva litre 40°C teplej vody s jednou čajovou lyžičkou soli, postavte sa a postupne, pohár po pohári, všetko vypite. Potom sa mierne predkloňte, ľavou rukou si zľahka zatlačte na brucho a ukazovák a prostredník pravej ruky vložte do krku. Zatlačte jazyk nadol, aby ste vyvolali zvracanie. Za pol minúty vyhodíte všetku vodu.

Účinok:

Čistí žalúdok a priaznivo pôsobí proti prekysleniu, alergiám a astme. Odstraňuje zápach z úst. Upozornenie: Techniku nevykonávajte pri zvýšenom krvnom alebo vnútro očnom tlaku.


3. NAULI - krúženie brušných svalov

V joge platí pravidlo rozhýbať každý sval aspoň raz denne. Tým sa rozprúdi energia a bloky sa rozpustia. Energia je ako voda – voda, ktorá sa nehýbe, sa stáva stojatou a nečistou; tečúca voda však zostáva čistá. Preto by sme mali cvičiť aj brucho svalov a čriev denne. Naulí veľmi účinne napomáha tráveniu a vylučovaniu. Ako prípravné cvičenie je dobré vykonať nasledujúcu techniku:


a, AGNISÁRA KRIYA – prípravné cvičenie

Popis cviku:

Postavte sa do mierne rozkročenej polohy. Zhlboka sa nadýchnite nosom. Úplne vydýchnite ústami a zadržte dych. Mierne pokrčte kolená a stope sa dotknite jej stehien dlaňami. Natiahnite ruky. Chrbát je rovný, hlava je vzpriamená. Uvoľnite brušné svaly a násilne a rýchlo pohybujte brušnou stenou dovnútra a von 10-15 krát pomocou falošného nádychu. Nadýchnite sa nosom a narovnajte sa. Opakujte cvičenie 3-5 krát.

Účinok:

Agnisara Kriya aktivuje čakru manipura a prebúdza ju, takzvaný tráviaci oheň. Podporuje metabolizmus, posilňuje imunitný systém a pomáha pri cukrovke.

Upozornenie:

Robte len na lačný žalúdok. Nevykonávajte túto techniku počas tehotenstva, menštruácie a po operácii brucha. Pri ochoreniach čreva a pankreasu sa najskôr poraďte s lekárom.

Po niekoľkých týždňoch cvičenia agnisara kriya môžete prejsť na cvičenie nauli.

b, NAULI

Popis cviku:

Postavte sa do mierne rozkročenej polohy. Zhlboka sa nadýchnite nosom. Vydýchnite ústami a predkloňte sa s rovným chrbtom. Mierne pokrčte kolená a oprite dlane o stehná. Vtiahnite bočné brušné svaly a súčasne natiahnite priamy brušný sval. Vznikne tak silný dojem víru v celej brušnej dutine. Keď nastane potreba nadýchnuť sa, nadýchnite sa a s nádychom sa narovnajte. Tento postup môžete opakovať 5-6 krát alebo kým sa vaše brušné svaly neunavia. Po určitom čase budete môcť pohybovať priamym brušným svalom sprava doľava a naopak a neskôr s ním robiť krúživé pohyby.

Účinok:

Naulí posilňuje brušné svalstvo, masíruje črevá a orgány v podbrušku, upravuje krvný tlak a pôsobí ako prevencia proti cukrovke. Pomáha pri „pálení záhy“ a kožných problémoch (akné). Naulí je jedným z najlepších cvikov pre naše zdravie, pretože stimuluje a upravuje celý tráviaci systém. Mnohé choroby majú svoj pôvod v procese prežívania: bolesti hlavy, kožné choroby, často aj rakovina. Vznikajú v dôsledku pôsobenia jedovatých látok a nečistôt, ktoré neboli z tela včas vylúčené a usadili sa v ňom.

Upozornenie:

Cvičenie na prázdny žalúdok. Necvičte počas tehotenstva alebo ak máte obličkové alebo žlčníkové kamene.


4. BASTI a SHANKA PRAKSHALANA - dokonalá očista tráviaceho traktu

Dhauti prečisťuje hornú časť tráviaceho traktu, basti a shankha prakshalan úplne vyprázdnia črevá a dôkladne prečistia celý tráviaci trakt.

Basti sa pôvodne robila v rieke – v drepe alebo sedení na stoličke. Voda sa pomocou oleja nasala do útrob a nechala ju opäť vytiecť niekde mimo rieky. Dnes sa táto technika zameraná na čistenie spodnej časti čriev používa vo forme klystíru (vstreku tekutiny). Shankha praksalana prečisťuje celý tráviaci systém (od ústnej dutiny až po konečník).

Vykonáva sa ráno na prázdny žalúdok. Prvé tri shankha prakshalany by sa mali robiť pod vedením učiteľa jogy.

Shankha prakshalana by sa mala vykonávať štyrikrát do roka pri zmene ročných období, keďže v tomto období sa menia aj naše biorytmy. Absolvovať by sme ho však mali aspoň dvakrát do roka: od polovice októbra do začiatku novembra a od polovice marca do začiatku apríla.

Účinok:

Shankha prakshalana prečisťuje krv, zbavuje telo jedovatých produktov a prispieva k dobrému tráveniu. Pôsobí proti všetkým alergiám (napr. proti sennej nádche) a kožným ochoreniam (napr. proti akné, neurodermatitíde či psoriáze). Pomáha odstraňovať jarnú únavu a harmonizuje myseľ.

Upozornenie:

Shankha prakshalana by sa nemala robiť do 15 rokov, v tehotenstve, počas menštruácie, pri žlčníkových a obličkových kameňoch, veľmi nízkom krvnom tlaku, nedostatočnej funkcii obličiek, problémoch s tráviacou sústavou (zápaly, vredy), ťažkej cukrovke, pruhovitej alebo psychickej poruchy.


5. KAPALABATHI PRANAYAMA- čistenie čelnej dutiny

Popis cviku:

Mierne sa predkloňte a krátko a prudko vydýchnite nosom. Nadýchnite sa ústami, ktoré zostávajú počas celého cvičenia mierne otvorené (na vyrovnanie tlaku).

Cvičenie sa môže vykonávať s oboma nosnými dierkami súčasne alebo len s jednou z nich tak, že druhá nosová dierka je zvonka uzavretá prstom (kapala bhati sa robí spontánne, napr. pri smrkaní).

Po vykonaní kapala bhati by ste mali odpočívať 1-2 minúty.

Účinky:

Cvičenie nás osvieži a dodá nám novú energiu, prekrví celú oblasť čela a nosa, pomáha pri zápaloch čelných a prinosových dutín, čistí nos a posilňuje dýchacie cesty ratívnych orgánov, odstraňuje stres a celkovo upokojuje. Ak to urobíme pred meditáciou, prináša to vnútorný pokoj.

Upozornenie:

Na začiatku môže kapala bhati spôsobiť mierne závraty, ktoré zvyčajne ustúpia po niekoľkých cvičeniach.


6. TRATAK - sústredenie na bod alebo na plameň sviečky

Popis cviku:

Sadnite si do meditačnej polohy pred sviečku a zatvorte oči. Počas meditácie si v mysli opakujte svoju mantru.

Oči by mali byť od sviečky vzdialené asi na dĺžku paže, knôt by mal byť vo výške hrudníka. Príliš vysoko umiestnená sviečka môže spôsobiť napätie v oblasti medzi obočím alebo pálenie očí. Plameň musí byť nehybný, nedotkne sa ho ani závan vzduchu.

Otvorte oči a bez mihnutia oka pozerajte do plameňa. Plameň má tri farebné časti: pri knôte je sfarbený do červena, v strede je žiarivo biely a na špičke jemne dymí. Zamerajte sa na vrch jeho najjasnejšej časti.

Znova zatvorte oči. Ak vo svojom vnútornom priestore vidíte plameň, zamerajte sa naň; ale nenechajte sa uniesť týmto obrázkom ani sa k nemu príliš nepripútajte, inak zmizne.

Cvik opakujte 3x. Baterku by ste mali cvičiť pomaly a postupne: najprv sa 10-15 sekúnd pozerajte do plameňa. Postupne zvyšujte výdrž, aby ste po roku boli schopní hľadieť do plameňa asi 1 minútu a aby ste sa dokázali sústrediť na jeho vnútorný odraz asi 4 minúty. Túto hranicu by ste však nikdy nemali prekročiť.

Tratak sa dá cvičiť aj so sústredením na biely bod na čiernom papieri alebo čierny bod na bielom papieri. Ak sa zameriate na bielu bodku, objaví sa ako čierna bodka za zatvorenými viečkami a naopak.

Účinok:

Tratak čistí oči, posilňuje očné svaly a zlepšuje videnie a pamäť. Pomáha pri problémoch so zaspávaním a nočným pomočovaním. Posilňuje silu koncentrácie, preto je vhodný aj pre školopovinné deti. Rozvíja intuíciu, schopnosť vizualizácie a silu vôle.

Upozornenie:

Cvičenie nie je vhodné pre ľudí s psychickými problémami. Tratak sa nesmie cvičiť, najmä ak máte sklony k schizofrénii alebo halucináciám.

Všetko, čo urobíte, sa vám skôr či neskôr vráti. Vy sami ste zodpovední za všetko, čo sa stane. Držíš svoj život vo svojich rukách. Cítiť sa voľný; nebuď na nikom a ničom závislý. Pomôžte všetkým. Milujte svoju rodinu, priateľov a všetky živé bytosti. Žite pozitívny, duchovný a zdravý život.

DSC_0011 – kópia.JPG

Kontakt

Nedovoľte, aby niečo stálo medzi vami a vašimi cieľmi – kedykoľvek sa obráťte na akékoľvek otázky.

Thanks for submitting!

DSC_0339 – kópia.JPG

YogaMaya

BLOG

bottom of page