top of page
  • Writer's pictureMaya Jakub

Om bhu-bhurva sva tat-savitur-varenya bhargo devsya dhimahi diyo yo na prachodayat

O, Božská Matka meditujeme nad Tebou ako najvyšším Svetlom,

ktoré zaplavuje Zem, oblohu a nebesia.

Rozkošné slnko Božského vedomia, ktoré osvetľuje dévy,

rozháňa všetku temnotu a nevedomosť,

nech zo Svojej milosti osvietiš náš intelekt

a prebudíš v nás to isté žiarivé Božské svetlo.


Mantry sú slová so silnou a účinnou duchovnou vibráciou.

V jednom bhadžane sa hovorí: „Dávame aj prijímame pomocou slov. Pomocou slov sa dorozumievame a chápeme.“

Každé slovo má svoju vibráciu a svojím významom a vyžarovaním vyvoláva v oslovenom zodpovedajúcu odozvu. Priateľská a zdvorilá prosba, ako napr. „Urobil by si to pre mňa, prosím?“, vyvolá celkom iste inú reakciu ako hrubé stimuly: „Tak pozeraj už urobiť to, čo som povedal!“. Osoby, miesto aj čas sú tie isté, rovnako aj ústa, jazyk a reč. Rozdiel robí iba slová.


Aj v astrálnom svete existujú rôzne slová slúžiace na dorozumenie a komunikáciu. Rovnako ako v našom svete sa aj tam musia dodržiavať určité pravidlá.

Ak chceme s niekým telefonovať, ale náš telefón alebo telefón toho druhého je mimo prevádzky, neprichádza hovor do úvahy. Základnou podmienkou pre dorozumenie je teda funkčnosť oboch prístrojov, vysielacej aj prijímacej stanice. Ešte jedna okolnosť však musí byť splnená. Aj keď oba telefóny fungujú, ale jeden z oboch partnerov nerozumie reči toho druhého, nie je komunikácia možná.


Aj zvieratá majú svoje vlastné „jazyky“. Ryby sa napríklad dorozumievajú bez slov a znakov, len priamym vysielaním mozgových energetických vĺn. Ak pozorujeme vo vode kŕdeľ rýb, často sa nám zdá udivujúce a nepochopiteľné, ako dokonale zlaďujú svoje pohyby. Plávajú úplne tesne vedľa seba bez toho, aby do seba narážali, a pohybujú sa súčasne a bravúrne v rovnakom smere.


Na každej úrovni teda existujú určité „jazyky“, ktoré slúžia na dorozumievanie. Mantra je, ako už bolo povedané, zoskupenie slov, ktoré vo svojej celistvosti tvorí zvuk s pozitívnou vibráciou. Slovo je zvuk, zvuk vytvára vibráciu a vibrácia je sila - tvorivá sila, ktorá všetkým preniká a vyvoláva pohyb a chvenie. Energia znamená život; a kde je život, tam je aj tvorivosť.


Slovo alebo zvuk je najsilnejšou silou vo vesmíre. Mnohí si myslia, že tou najväčšou silou je láska, ale to je omyl. Pozemská láska je slabá a nestála. Slová sú však veľmi silné. Môžu priniesť šťastie alebo spôsobiť nešťastie, môžu lásku prebudiť, ale aj ju zničiť.


Šrí Maháprabhudží povedal: „Slová majú plynúť z pier ako voňajúce kvety.“ V jednej básni sa hovorí: „Svojimi slovami máš každého urobiť šťastným. Nechaj z nich vyžarovať a šíriť mier a harmóniu.“


Povedať niekomu niečo priateľské nič nestojí. Tvrdé alebo zlé slová však môžu veľmi ublížiť. Preto sa oplatí hovoriť v každej situácii vľúdne a priateľsky. A ak to nie je možné, je lepšie mlčať. Každé slovo by sme mali v srdci starostlivo zvážiť, než ho vyslovíme, pretože potom už ho žiadna moc na svete nemôže vziať späť. V jednom prísloví sa hovorí: „Tri veci sa nikdy nevrátia: slová, ktoré si vyslovil, guľka, ktorú si vystrelil, a duša, ktorá opustila telo.“


Doslovný preklad slova mantra znie: man = myseľ, tara (tra) = pohyb, oslobodenie. Mantra je zvuk, ktorý oslobodzuje myseľ od bázne, pripútanosti a utrpenia. Ak je už myseľ raz oslobodená, rozpúšťajú sa automaticky aj všetky ostatné problémy, pretože tým najväčším problémom je myseľ sama.


Myseľ je nepokojná a neustále sa zaoberá nespočetnými vecami. V každodennom zhone a v návale svetských starostí často nenachádzame čas, aby sme mysleli na Boha. Mantra dodáva mysli pokoj a smeruje myšlienky k Bohu.


Iný význam slabiky tra pochádza od tripti (trapti): naplnenie. Pohár vody môže naplniť, uspokojiť potrebu smädného. Akého druhu je však smäd sožiaca myseľ a ako môže byť ukojená? Čím sa spúta myseľ a ako je možné zbaviť ju okovov?

Atma, naše vnútorné Ja, je esenciou kozmického Ja, ktorého prirodzenosťou je mahá ánanda, najvyššia blaženosť. Preto je tiež ánanda, blaženosť, najpodstatnejším rysom každého jednotlivca, lebo každý tvor je časťou vesmírneho Ja.

Átma sa nerodí a neumiera. Átma, naše pravé Ja, je sat čiť ánanda, skutočnosť, vedomie a blaženosť. Smädná myseľ túži po tom, aby sa rozpustila v tejto blaženosti. Až keď sa vnorí do ánandy, môže nájsť mier.


Je to podobné ako pri kopaní studne; skôr ako narazíme na vytúženú vodu, musíme tvrdo pracovať: odstrániť hlinu, kamene aj skalu. Tieto prekážky sú každodenné problémy a ťažkosti, ktoré musíme zvládnuť. Mantra nám pomáha prekonať denné starosti, problémy, choroby i utrpenie a zažiť ánandu – neobmedzenú blaženosť.

Jóga tvorí základ všetkého poznania. Jóga znamená svetlo, vedomie a bytie, ktoré bolo, je a bude večné. Princíp jogy privádza všetko viditeľné aj neviditeľné do súladu, harmónie a vyváženosti. Je to sila, ktorá zjednocuje poznanie, poznávajúceho aj objekt poznania. Toto poznanie odhalili a preskúmali vo svojich meditáciách jogíni a rišiovia a odovzdali ho človeku pre rozvoj jeho blaha. Aj symboly písma, ktorým je zapísaný Sanskrit, boli objavené v meditácii. Každý z týchto symbolov oslovuje určitú úroveň a silu vesmíru. Aj sanskritské mantry, ktoré dnes používame, pochádzajú z duchovnej práce jogínov. Tí ich našli v meditáciách a odovzdali ich nám. Preto majú mantry vyslovované v sanskritskom origináli oveľa väčší účinok ako mantry prednášané v iných jazykoch. Sanskritské písmo sa nazýva DÉVANÁGARÍ (déva - božstvo, nágarika - občan). Je to písmo bohov, tzn.


Existujú rôzne formy mantier:

Bhadžan - duchovná pieseň

V bhadžane sa odovzdáva duchovná múdrosť a čistota. Spievanie bhadžanov inšpiruje spevákov i poslucháčov, prečisťuje vedomie, pozdvihuje city a prebúdza oddanosť (bhakti).


Kírtan - opakovanie božieho mena v spievanej podobe

Táto zvláštna forma cvičenia mantry v nás oslovuje predovšetkým citovú stránku. Opakovanie božieho mena plné citu priťahuje duchovnú energiu a prečisťuje vedomie.

V zásade by sa kírtany nemali spievať dlhšie ako 5–10 minút, pretože príliš dlhé spievanie kírtanov môže viesť k nadmernému vystupňovaniu emócií a následne k tranzu, strate zmyslu pre realitu ak extatickým stavom.


Modlitba

Modlitba je mantrou v podobe obradu. Je to „rozhovor s Bohom“. Môžeme si ju sformulovať podľa svojho alebo sa riadiť danou príležitosťou či predpísaným textom (napr. ranná, večerná modlitba, modlitba pred jedlom). V modlitbe cítime veľmi zreteľne božiu prítomnosť, modlitba nám pomáha riešiť problémy, rozvíjať duchovnosť i dôveru v seba samého a v Boha.


Posvätná mantra

Ďalšou podobou mantry je posvätná mantra. V našom tele môže dôjsť k disharmóniám a zablokovaniu energie v nádí a v čakrách. To sa potom prejaví v podobe choroby. Tieto miesta môžu byť však pozitívne ovplyvnené vibráciami, teda slovami. Vibrácie mantry pôsobia blahodarne, harmonicky a liečivo na fyzické telo. Posvätné mantry sú však účinné len pri dodržiavaní telesnej a duchovnej disciplíny. Aby nedochádzalo k ich zneužitiu, odovzdáva ich Majster iba ústne a nikdy nie v písomnej podobe.


Spirituálna mantra

Duchovnú mantru dostáva žiak od realizovaného Majstra. Majster ju udeľuje iba tým žiakom, ktorí chcú naozaj pracovať na svojom duchovnom rozvoji a usilujú sa o dosiahnutie mókši (oslobodenia). Dostávajú ju pri mantra díkše („zasvätení do mantry“). Spirituálna mantra nás vedie na duchovnej ceste, prehlbuje koncentráciu aj meditáciu a pomáha nám prekonať vnútorný strach a zmätok. Je veľkou pomocou aj pri nervozite, strese, psychickej nevyrovnanosti aj v ťažkých životných situáciách.

Pre duchovného ašpiranta je mantra ako vreckové svietidlo

DSC_0011 – kópia.JPG

Kontakt

Nedovoľte, aby niečo stálo medzi vami a vašimi cieľmi – kedykoľvek sa obráťte na akékoľvek otázky.

Thanks for submitting!

DSC_0339 – kópia.JPG

YogaMaya

BLOG

bottom of page