- Maya Jakub
- Aug 15, 2023
- Čítanie: 2
Updated: Aug 27, 2023

Sanskrit je považovaný za posvätný jazyk, pretože je hlavným liturgickým jazykom hinduizmu a tiež považovaný za filozofický jazyk pre budhizmus a džinizmus. Lingvisti ho považujú za dokonalý a úplný jazyk z gramatického hľadiska.
Slovo Namasté pochádza zo starovekého sanskritu a za svoj vzdialený pôvod vďačí hinduistickej kultúre.
Význam slova Namaste
Namasté je slovo zložené z výrazu „namas“, čo znamená „pozdrav“ alebo „úcta“, a pochádza etymologicky z „nam“, čo znamená „poklonený“ alebo „úklona“. Prípona „te“ je osobné zámeno, ktoré znamená „vám“. Jeho význam je „zdravím ťa“ alebo „ctím si ťa“.
Napriek svojmu starovekému a posvätnému pôvodu sa veľmi často používa ako každodenný pozdrav v Indii a Nepále, najmä v Himalájach. Hinduisti používajú slovo Namasté ako spôsob pozdravu a rozlúčky, na vyjadrenie vďaky a ako prejav úcty.
Kvôli zvláštnostiam sanskritu a šírke jeho konceptu by v približnom preklade mohol byť význam slova Namaste „božské vo mne pozdravuje božské v tebe“ alebo „Duch vo mne ctí a rešpektuje teba“.
Slovo „Duch“ alebo „božský“ nemá náboženský význam, ale odkazuje na našu podstatu. Mohli by sme to nahradiť srdcom, dušou alebo iným slovom, ktoré je najbližšie k tomuto vysvetleniu.
Skutočne dôležité je, že „najlepšia časť mňa praje to najlepšie tej najhlbšej časti tvojej“, pričom si to uvedomujem. Jeho hlboký význam je vždy rovnaký, bez ohľadu na to, ako ho používame v kontexte, v ktorom ho používame, a je založený na poznaní, že všetci sme stvorení z rovnakého pozitívneho vedomia.
Namasté predstavuje vieru, že v každom z nás existuje iskra božstva (alebo zložiek, ktoré presahujú naše telo a myseľ), takže týmto pozdravom prenášame a spoznávame poznanie jednej duše druhej.
Keď sa povie „Namaste“, vo všeobecnosti je to sprevádzané gestom, ktoré sa považuje za „mudru“, alebo symbolickou polohou rúk s dlaňami pri sebe vo forme modlitby a v strede hrudníka s miernym sklonom s hlavou a zatvorenými očami. Ruky sú umiestnené pred hrudníkom, pretože je to miesto, kde máme srdcovú čakru. Tento pozdrav sa dá urobiť aj spojením rúk pred tretím okom (pred hlavou) a je to obzvlášť hlboká forma úcty.
V tejto polohe máme určitú rovnováhu, ktorá nám umožňuje odpočívať a prúdiť energiu. Ľavá a pravá strana vášho mozgu, keď ste v tejto polohe, sa navzájom vyrovnávajú späť do pôvodného stavu. Keď sa ruky spoja v centre srdca, znamená to, že naše činy musia byť v harmónii a musia sa riadiť správnymi znalosťami.
Vo svojom význame pre hinduizmus táto poloha predstavuje božstvo: pravá dlaň symbolizuje chodidlá Božích nôh a ľavá dlaň hlavu modliaceho sa človeka. V iných náboženských kontextoch osoba, ktorá urobí gesto spojenia dvoch rúk, eliminuje svoje rozdiely s osobou, ktorú uctieva, čím sa s ňou vytvorí spojenie, kde pravá ruka predstavuje najvyššiu prirodzenosť (hlbokú, duchovnú), zatiaľ čo ľavá predstavuje ego (telesné, všedné).
Hoci na Západe sa slovo „Namaste“ zvyčajne používa v spojení s gestom, v Indii sa tým istým gestom rozumie Namaste a nie je potrebné vyslovovať slovo so sklonom hlavy. Zovretím rúk v blízkosti srdcovej čakry, presvedčenie hovorí, že zvyšujeme tok pozitívnych energií a sklonením hlavy a zatvorením očí sa naša myseľ sústredí na tok takej energie, ktorá rastie v láske k druhým a myseľ sa na chvíľu vzdáva v prospech srdca. Tento úklon hlavy je všeobecne uznávaným symbolickým prejavom úcty aj v mnohých iných kultúrach.
Comments