Terapeutické účinky Jogy
- Maya Jakub
- Aug 15, 2023
- Čítanie: 2
Updated: Aug 27, 2023

Terapeutické účinky jogy pomáhajú:
Pri zlepšovaní funkcie dychu
Dych hrá podstatnú úlohu pri všetkých jogových technikách a cvičeniach. Výskumy ukázali, že väčšina ľudí dýcha príliš povrchne. Tým je telo nedostatočne zásobené kyslíkom, znižuje sa látková výmena a následkom toho sa značne poškodzuje telesné zdravie. Prostredníctvom jogových relaxačných, telesných i dychových cvičení si možno dych uvedomiť a prirodzeným spôsobom ho prehĺbiť. Pravidelným cvičením možno odstrániť nesprávne dýchacie návyky a postupne ich nahradiť hlbokým uvoľneným dýchaním. Tým nezískame len telesné a duševné zdravie, zreteľne sa tým posilní i vitalita a obranyschopnosť nášho organizmu.
Spôsob dýchania má vplyv nielen na naše telesné zdravie, ale aj na naše emócie a duševnú harmóniu. Pri strese, strachu či rozčúlení je náš dych povrchný a rýchly, zatiaľ čo počas uvoľnenia je hlboký a pomalý. Vedomým a voľným prehĺbením dychu môžeme v stresových situaciach znova nadobudnúť stratenú vnútornú rovnováhu. Takto sa pomocou pokojného dýchania môžeme naučiť reagovať na starosti a problémy všedného dňa a pracovného života, môžeme pozitívne ovplyvňovať svoju duševnú a telesnú rovnováhu.
Pomocou dychových cvičení sa veľa ľudí môže naučiť nielen zdravšie dýchať, ale aj zmierňovať prejavy takých ochorení dýchacích ciest, akými sú astma alebo chronická bronchitída. Zvlášť pri astme hrá veľkú úlohu psychika. Vyliečiť alebo aspoň zmierniť ju možno práve pomocou uvoľnenia, dychových cvikov a zmenou životného štýlu.
Pri ochoreniach srdca a krvného obehu
Dôležitým cieľom jogových cvičení je tiež odstránenie rizikových faktorov, ktoré sú koreňom srdcovo-cievnych ochorení. Zlá strava, stres a nedostatok pohybu – to sú typické príklady rizikových faktorov. Ľahkými, postupne zaraďovanými telesnými cvikmi možno stabilizovať krvný obeh, posilniť cievnu sústavu a skvalitniť prácu srdca. Špeciálne dychové cvičenia zlepšujú prísun kyslíka a výdaj oxidu uhličitého z tela, takže organizmus postupne opäť dokáže vytvoriť prirodzenú rovnováhu medzi potrebou a ponukou kyslíka. Relaxačným cvičením dosahujú pacienti telesné i duševné uvoľnenie.
Pri reumatických ťažkostiach
Jogové cvičenia účinne pôsobia nielen pri terapii, ale aj pri prevencii rôznych reumatických ťažkostí. Zabraňujú napr. tuhnutiu chrbtice a vzniku reumatických zmien v kĺboch. Telesné cvičenia naťahujú skrátené a posilňujú ochabnuté svaly, ktoré svojou stabilitou následne poskytujú kĺbom potrebnú ochranu. Kĺby sú pritom postupne zaťažované až do plného rozsahu svojho pohybu, zlepšuje sa ich pohyblivosť a zvyšuje prekrvenie. Tak telo postupne a prirodzeným spôsobom opäť nadobúda svoje zdravé pohybové návyky.
Dôvod, prečo mnohí ľudia musia trpieť následkami reumatických zmien v kĺboch, kostiach a svaloch, tkvie väčšinou v nesprávnom životnom štýle. Prejedanie sa, vysoká spotreba živočíšnych bielkovín a tukov, nedostatok pohybu a nesprávne návyky v držaní i pohyboch tela vedú k degeneratívnym a zápalovým zmenám v kĺboch i v svalstve, k tuhnutiu a silným bolestiam v nich.
Špeciálne dychové cviky nielenže povzbudzujú látkovú výmenu, ale majú aj harmonizujúci účinok na vegetatívny nervový systém a zlepšujú uvoľnenie a celkovú telesnú pohodu.
Úspech cvičení Jogy pri ťažkostiach pohybového aparátu tkvie predovšetkým v komplexnom pohľade na ochorenie. Prenikavé účinky cvikov nevedú len k telesnému uzdraveniu. Vďaka relaxačným cvičeniam pacient dosiahne duševné uvoľnenie, naučí sa trpezlivejšie reagovať na stres a nervovú záťaž, dokáže ľahšie a lepšie zvládať svoje každodenné pracovné a rodinné povinnosti.
Comments