top of page
  • Writer's pictureMaya Jakub

Hatha joga

Hatha joga je najstarší, najpôvodnejší štýl jogy . V sanskirte znamená slovo Ha slnko a Tha mesiac. Hatha prepája jinové a jangové energie, je to harmonizačný štýl jogy. Lekciu väčšinou utvárajú ako relaxačné, tak aj silovejšie pozície . Nikam sa neponáhľa, v ásanách sa zotrváva dlhšie. Vďaka tomu je tu priestor preto, aby ste pozíciu pochopili, precítili a predýchali.


Z Hatha jogy vychádzajú všetky ďalšie druhy jogy a preto je ideálna pre začiatočníkov.

Počas lekcií sa naučíte ako jogové pozície správne vykonávať, ako v nich dýchať. Osvojíte si základy pozícií, čo sa vám bude hodiť počas lekcií rýchlejších a dynamickejších (ashtanga, vinyasa), kde sa ide v tempe a nie je priestor na vysvetľovanie, ako sa do každej pozície správne nastaviť.


Hatha je tiež ideálna v dňoch keď sa potrebujete skôr upokojiť a ponoriť sa do seba. Cez lekciu hatha jogy sa môžete kvalitne uvoľniť a pretiahnuť.Tempo lekcie býva pokojné.

Hatha joga ale nie je nuda a flákareň. Keďže sa v pozíciách zotrváva dlhšie, počas silovejších, jangových pozícií, posilníte celé telo. Hatha joga zlepšuje pružnosť chrbtice, vyrovnáva fyzické aj psychické disbalancie.



Ashtanga joga

Za otca Ashtanga jogy sa považuje Ind, K. Pattabhi Jois, ktorý vytvoril niekoľko ucelených zostáv asan a dychových techník a usporiadal ich do sérií, ktoré dnes po celom svete praktizuje mnoho ľudí. Ide o fyzicky náročnejšiu prax, ktorá sa buduje postupne. Tým, že sa série opakujú, praktizujúci dokáže lepšie vnímať svoj progres a postupne zvládať aj náročnejšie pozície. Existuje šesť zostáv, tzv. sérií, ktorých obtiažnosť sa postupne zvyšuje. Súslednosť pozícií má svoj význam. Zvládnutie jednej asany, je priepustkou k ďalšej pozícii. Takto štúdium ashtangy pokračuje a prehlbuje sa, asanu po asane, prvá, druhá, až šiesta séria.


Prvá séria má 41 pozícií a jej základom sú pozdravy slnku A a B.

Fyzická zdatnosť, zdravé silné telo, správny dych a sústredená myseľ sú podľa ashtangy stavebného piliera pre následnú meditačnú prax.


Tradične sa cvičí šesť dní v týždni, čo rozvíja mentálne odhodlanie, pevnú vôľu a disciplínu. Pravidelnosť je dôležitým elementom ashtanga jogy a každej skutočnej duchovnej praxe.

Celá prax je prestúpená joginskym dychom ujjayi, pracuje sa s bandhami (telesné uzávery) a s koncentrovaným pohľadom drishti.


Pre klasickú Ashtanga jogu je typické špecifické vedenie lekcií, mysore, kedy si študenti cvičia sami, v rytme svojho dychu a lektor chodí medzi nimi a opravuje.


Ashtanga je veľmi fyzicky náročná, ide o vôbec najnáročnejší druh jogy.

Je to pokročilý, dynamický a silový druh jogy, pri ktorom sa veľmi zapotíte. Praktizovať skutočnú ashtangu je veľká výzva. Kompletné prevedenie Prvá séria trvá zhruba 90 minút.


Vinyasa Flow

Vinyasa Flow pôvodne vychádza z Ashtanga jogy, s tým rozdielom, že sa dnes praktizuje v rôznych obmenách pozícií. Vinyasa v preklade znamená "usporiadať" a flow, "plynutie", naznačuje, že sa asany praktizujú v plynulom toku pohybu a dychu, čo môže byť pre úplných začiatočníkov náročné.

Cieľom je dosiahnutie jednoty medzi telom, dychom a mysľou. Vinyasa je vlastne takým joginskym tancom, meditáciou v pohybe.


Rytmus lekcie nie je ustálený a pevne daný ako je tomu v Ashtange, každá lekcia je iná a nová. Učiteľ intuitívne volí skladbu asan a prispôsobuje lekciu aktuálnej potrebe svojich žiakov. Takáto prax buduje kondíciu, silu, stabilitu i flexibilitu a učí nás vnímať prirodzený tok dychu.


Vinyasa je vhodná skôr pre tých, ktorí už majú s jogou nejaké skúsenosti . Je to rýchlejší druh jogy a aby ste z praxe vinyasy mali čo najväčší úžitok a zabránili zraneniu, je vhodné aby ste poznali aspoň základné pozície.

Vinyasa rozvíja flexibilitu a silu celého tela, ozdravuje, očisťuje organizmus, zbavuje telo únavy, napätia a stresu. Vinyasa buduje kondíciu, silu, stabilitu i flexibilitu a učí nás vnímať prirodzený tok dychu.



Power joga

Ide o západnú verziu jogy, ktorá vznikla v 90-tych rokoch 20. storočia v USA. Power joga je hlavne o fyzickom cvičení s cieľom schudnúť, vytvarovať postavu, nabrať kondíciu aj ako kompenzácia k sedavému zamestnaniu.


Je zameraná viac športovo, ale neznamená to, že v nej nenájdete aj prvky relaxácie, meditácie, či práce s dychom. Hodiny Power jogy majú viac-menej jasnú štruktúru - rozcvička Pozdravmi slnku A a B, stojné pozície, posilnenie stredu tela a uvoľňujúce pozície.

Power joga pomáha spevniť všetky partie, posilňuje fyzickú stabilitu a zvyšuje sebavedomie.




Yin joga

V yin joge sa snúbia pozície z Hatha jogy s použitím jogových pomôcok a poznatky o meridiánoch podľa TČM. Základným rozdielom tohto štýlu oproti iným / ktoré sú skôr jangove – silové zamerané na svaly/ je ten, že v pozíciách sa zostáva aj niekoľko minút /2-5 min./ a telo by malo byť uvoľnené čo najviac. Je to prax, pri ktorej stimulujeme hlavne spojivové tkanivá (šľachy, väzy, fascie, kĺby a kosti) a svaly nestimuluje toľko, ako v iných štýloch jogy. Okrem zvýšenia flexibility a mobility, táto prax tiež skvele pomáha pri pestovaní všímavosti a schopnosti pracovať s mysľou a emóciami. Je to vhodná príprava na meditáciu a tiež výborne dopĺňa iné pohybové aktivity.


Yin yoga je o hľadaní uvoľnenia. Akonáhle v pozícii nájdeme bezpečie a rovnováhu, môžeme kompletne povoliť svaly, a tým podporiť prítok energie a výživy do spojivových tkanív.

Pri yin joge okrem fyzického napätia uvoľňuje aj psychický stres a emócie voľne prúdi. Prostredníctvom uvoľnenia fyzického tela dochádza aj k uvoľneniu emocionálneho tela as tým prichádza hlboká úľava.

Yin jóga je harmonizačný a meditačný druh jogy, pracuje s energetickými dráhami a s meridiánmi. Učí nás hlboko vnímať naše telo.

Yin jóga sa niekedy mýli s Restoratívnou jogou. Oba dva štýly sú pasívne a relaxačné. Na rozdiel od Yin jogy, ale Restoratívne jóga hľadá fyzické pohodlie a zameriava sa na obnovu tela po zranení.


Restoratívna joga

Pomalý, terapeutický štýl jogy, pri ktorom sa takisto používa veľa rôznych pomôcok. Na rozdiel od Yin jogy, ich účelom je, aby v tele nedochádzalo k ťahu a tlaku, ale naopak, aby telo voľne spočívalo v danej polohe bez citeľného stimulu. Tento štýl je vhodný ako súčasť rekonvalescencie po úraze, operácii alebo tiež ako duševný a psychický oddych pri veľkom fyzickom či duševnom vyčerpaní.

Restoratívna joga navodzuje rovnováhu, ozdravuje organizmus a uvoľňuje telo i myseľ. Ide o pasívny štýl jogy. V pozíciách sa zotrváva niekoľko minút, čo navodzuje pocit uvoľnenia a telo a myseľ môže odpočívať. Za lekciu sa väčšinou stihne maximálne 10 asan.


Restoratívna jóga a Yin jóga sú niekedy „hádzané do jedného vreca“, každý z týchto dvoch prístupov sa ale od toho druhého v niečom líši. Oba dva štýly sú v pomalom tempe, ale zatiaľ čo Restoratívna joga kladie dôraz na pohodlie a ako názov napovedá, na “obnovu” tela, v Yin joge sa pracuje s hlbokými štruktúrami, s napätím a nepohodlím, v ktorom praktizujúci hľadajú uvoľnenie.


Restoratívna joga je koncipovaná tak, aby vracala zranené a choré telo späť do zdravého a harmonického stavu. Je ideálny v období menštruácie, kedy si telo potrebuje oddýchnuť a nie je dobré ho zaťažovať aktívnou silovou činnosťou, v dňoch keď sa cítite unavení, v strese alebo bez energie. Veľmi priaznivé efekty má restoratívna joga pri rekonvalescencii po chorobe, zranení, alebo pri ľahšej depresii a v úzkostných stavoch.


Iyengar joga

Svoj názov nesie po svojom zakladateľovi, Iyengarovi, ktorý spolu s Pattabhi Joisom študoval u rovnakého učiteľa, Krishnamachárju. Iyengar dbá na presné nastavenie tela v pozíciách a preto používa aj mnoho jogových pomôcok – opasky, jogové bloky, deky, stoličky, bolstre a vankúše. Dokonca sa Iyengar joga vyučuje v špeciálne upravených miestnostiach, v ktorých sú na stenách upevnené popruhy, ktoré takisto slúžia pri praxi asan.

Iyengar je vhodný pre začiatočníkov, pre pokročilých, aj pre ľudí so zdravotným obmedzením.

Súčasťou pokročilých lekcií je aj výučba vedomej práce s dychom (pranayama). Dychové techniky, zlepšujú koncentráciu, upokojujú myseľ, podporujú imunitný systém a vôľu.


Hot a Bikram joga

Oba druhy jogy sa cvičia v miestnosti vyhriatej na 40° a s vlhkosťou vzduchu tiež okolo 40%. Takéto cvičenie prináša hlbokú detoxikáciu cez potenie a zahriate telo zvonku aj zvnútra, veľmi rýchlo naberá na flexibilite a mobilite. Rozdiel medzi Hot jogou a Bikram jogou je ten, že Bikram joga je ucelená zostava 26 pozícií, zatiaľ čo Hot joga môže byť akákoľvek zostava odcvičená vo vyhriatej miestnosti.


Lekcia Bikram jogy je vždy presne na 90 minút, zatiaľ čo Hot joga je väčšinou na 60 minút. V Bikram štúdiu bývajú zrkadlá (Hot joga sa cvičí bez zrkadiel) a teplota miestnosti je na Bikram joge o pár stupňov vyššia.

Bikram aj Hot joga sú pokročilé, náročnejšie druhy jogy, pri ktorých sa veľmi zapotíte a sú vhodné na chudnutie. Bikram je ale výrazne náročnejší a na lekciách panuje prísna morálka.

Horúce typy jogy sú kontroverznou témou. S cvičením vo vysokých teplotách sú spojené zdravotné riziká, ako je dehydratácia, pocit nevoľnosti a častejšie zranenia, pretože svaly sa v horúčave príliš uvoľňujú a sú náchylnejšie k mikrotrhlinkám.

Bikram a Hot joga sú populárne štýly pre vytvarovanie postavy, redukciu váhy a pre detoxikáciu .


Hormonálna joga

Brazílčanka Dinah Rodrígues a jej zostavy hormonálnej jogy pre ženy a pre mužov (ide o dve rôzne zostavy) sú známe v jogových kruhoch po celom svete. Ide o ucelené zostavy ásan, dýchacích a očistných techník, v ktorých sa nemení poradie ásan a jej cieľom je zlepšiť funkciu endokrinnych žliaz. Vyhľadávajú ju ženy s gynekologickými ťažkosťami, bolestivou menštruáciou, problémami s otehotnením, ale tiež ženy vo veku menopauzy. Pravidelným cvičením tejto zostavy, dosahuje mnoho žien úžasné výsledky na ceste za zdravím. Táto zostava sa môže cvičiť v akomkoľvek veku.


Hormonálna joga kombinuje prvky z Hatha jogy, Kundalini jogy a z Tibetských energetických cvičení.

Cvičí sa vždy rovnaká zostava, pracuje sa s dychom a s vizualizáciami. Pozornosť sa cielene sústredí na prúdenie energie do žliaz s vnútornou sekréciou a do konkrétnych orgánov.

Hormonálna joga je dynamická, plynulosť cvičebnej jednotky podporuje celkový účinok. Séria ale nie je náročná na flexibilitu. Hormonálna joga nevyžaduje predchádzajúcu skúsenosť s jogou.

Existuje ale aj špecifická zostava hormonálnej jogy pre mužov a pre diabetikov.



Aero alebo Aeriel joga (anti-gravity yoga)


Aero joga kombinuje jogu, akrobaciu a niekedy aj thajskú jogovú masáž. Praktikuje sa v závese , v špeciálnej hamake visiacej zo stropu. Cieľom je pretiahnutie, hravosť a uvoľnenie.

Aero joga je netradičný zážitok, možnosť ako sa pozrieť na klasické jogové asany z úplne nového pohľadu, hlavou dole.

Obrátené pozície sú veľmi prospešné pre krvný obeh, pôsobia proti opuchom, kŕčovým žilám, blahodarne pôsobia na obehový systém. Praxou aero jogy sa lepšie okysličuje mozog a myseľ si oddýchne. Pri aero joge sa uvoľňuje chrbtica, stavce sa od seba odďaľujú, zmierňuje sa tlak na platničky a poľavuje bolesť chrbta.


Aero joga je ideálna pokiaľ vás trápia bolesti pohybového aparátu, vďaka hamake si totiž vaše kĺby a kosti uľavia od záťaže.

Aero jóga má mnoho názvov, niekedy sa jej hovorí aj Fly joga, Aerial joga, Lietajúca joga, alebo Antigravity joga.


Kundalini joga

Kundaliní jóga sa zameriava na prebudenie sexuálnej a tvorivej energie kundaliní (tzv. hadej sily), ktorá spí v koreni chrbtice . Cez dynamickú prax sa táto energia aktivuje, cítime v sebe prúd energie a niekedy aj radostné, až extatické stavy.

Kundalini joga privádza telo a myseľ do stavu hlbokej meditácie. Na lekciách, je oproti iným druhom jogy, kladený väčší dôraz na dychové cvičenia a na spievanie mantier.

Cieľom je prebudiť vedomie človeka a prepojiť ho s univerzálnym vedomím, posilniť vnútorný tvorivý potenciál. Pracuje sa s čakrami as meridiánmi.

Pozície sú pomerne jednoduché, efekt spočíva v dynamickom pohybe a v riadenom dýchaní.

DSC_0011 – kópia.JPG

Kontakt

Nedovoľte, aby niečo stálo medzi vami a vašimi cieľmi – kedykoľvek sa obráťte na akékoľvek otázky.

Thanks for submitting!

DSC_0339 – kópia.JPG

YogaMaya

BLOG

bottom of page