top of page
  • Writer's pictureMaya Jakub

NADI sú kanály, ktorými prúdi PRANA – božská energia, život a vedomie. Jemná a dokonalá sieť 72 000 nadis rozvádza životnú energiu po celom tele. Kanálom nadi na fyzickej úrovni zodpovedajú nervy, ale nadi siahajú do mentálnej a astrálnej roviny ľudskej bytosti. Keď všetky nadi fungujú tak, ako majú, sme zdraví a cítime sa dobre. Každý z nás má však nejaké fyzické alebo psychické problémy a to znamená, že niektoré nadi nie sú v poriadku a treba ich vyvážiť.


Prana je vedomá energia – takže s pránou sa rozdeľuje nadi a vedomie. Nadis umožňuje človeku vstúpiť do rôznych rovín vedomia, vidieť a počuť vzdialené veci. Existujú svedectvá mnohých ľudí, ktorí prežili klinickú smrť. Všetci opisujú podobnú skúsenosť – cestu tunelom, na konci ktorého bolo svetlo. Ten tunel je priechod, ktorým život uniká z tela.

Zážitok z tunela možno zažiť aj vo sne alebo počas astrálneho cestovania. Zároveň nie sme mimo tela, ale na inej úrovni vedomia. Nadi vedú človeka na objaviteľské cesty vesmírom; vďaka nim je vedomie schopné bez pohybu tela navštíviť akékoľvek miesto vo vesmíre.


Obzvlášť dôležité sú tri nadi. Sú to IDA, PINGALA a SUSHUMNA.


IDA začína v ľavej časti tela a predstavuje princíp mesiaca.

PINGALA začína v pravej časti tela a symbolizuje solárny princíp.

SUSHUMNA prechádza centrálnym zadným kanálom a predstavuje vedomie.


Fyzickým náprotivkom pingala je sympatikus, náprotivkom ida je parasympatikus a centrálny nervový systém zodpovedá približne.


Premenlivý mesiac symbolizuje myseľ. Slnko predstavuje intelekt. Tak ako sa neustále menia pocity a myšlienky, mení sa aj mesiac. Rozum na druhej strane predstavuje princíp stálosti a stability, podobne ako slnko. Človek je zdravý a schopný sa duševne a duchovne rozvíjať len vtedy, ak je medzi mesačným a slnečným systémom rovnováha a harmónia.


Nadi sa aktivujú dychom. Ak počas pranayamy dýchame ľavou nosnou dierkou, podporujeme aktivitu ida. Idá chladí, upokojuje a osviežuje telo a myseľ ako strieborné svetlo mesiaca. Pôsobenie pingaly na organizmus možno prirovnať k pôsobeniu slnka, ktoré ohrieva zem a podporuje rast vegetácie. Pingala je stimulovaná nádychom a výdychom cez pravú nosnú dierku.


Ida a pingala vznikajú približne tam, kde v mozgu leží hypofýza. Ida postihuje pravú mozgovú hemisféru a pingala ľavú. Obe nadi sa kľukatia proti sebe z jednej strany tela na druhú po dráhe pripomínajúcej pohyb hada. To ich udržiava v rovnováhe. Stopy sa vždy križujú na strednej nadi, na sushumne. V miestach ich kríženia vznikajú energetické centrá nazývané ČAKRY – teda tam, kde sa stretáva slnečné žiarenie s mesačným, navyše posilnené vplyvom sushumny.

Prvýkrát to ide krížom pingala v hornej časti chrbtice v miestach hrtana (VISUDDHI-ČAKRA), naposledy na dolnom konci chrbtice v čakre zvanej MULADHARA (koreňová, základná čakra) . Tu sa ida nachádza v ľavej časti tela a pingala v pravej. V tomto bode je naše spiace vedomie skryté.


Nádí vytvárajú akési „uzly“ (GRANTHI) na rôznych miestach chrbtice. A to sú kľúčové body duchovného rozvoja. Ak sa dajú „uzly“ rozviazať, uvoľniť, súčasne uvoľníme zablokovanú energiu a skryté sily (SIDDHI), ako je liečivá schopnosť, jasnozrivosť, schopnosť vidieť auru a podobne.


Tri hlavné nadi sa označujú aj inými názvami: GANGA – ida, YAMUNA – pingala a SARASVATI – sushumna. Toto sú názvy troch posvätných indických riek. Ganga a Yamuna tečú na povrchu, Sarasvati je podzemná rieka. Na povrch sa dostáva len raz za dvanásť rokov, čo je spojené s určitou hviezdnou konšteláciou. Raz za dvanásť rokov sa tri posvätné rieky násilne stretnú v meste kedysi nazývanom Prayaga, dnes Allahabad, a táto pozoruhodná udalosť sem privádza milióny ľudí, ktorí sa očistným kúpeľom v sútoku Gangy, Jamuny a Sarasvati nazývaného SANGAMA zmyjú karmy a nádej na oslobodenie od kolobehu znovuzrodenia. Púť k sútoku troch posvätných riek sa nazýva KUMBHAMELA. Pre jogínov sú však tými „posvätnými riekami“ Ida, Pingala a Sushumna. Požehnané „pútnické miesto oslobodenia“, sútok ida, pingala a sushumny, je AJNA-ČAKRA, stred medzi obočím.


Tak ako tajomná rieka Sarasvati ukazuje svoju silu len v určitých obdobiach, tak aj suchá rieka je aktívna len občas a na krátky čas: za úsvitu a súmraku. Keď sa tri nádí spoja, vedomie prúdi v jednom silnom prúde v sushumne. Energia prechádza cez sushumnu počas meditácie alebo v samádhi. Kým neaktivujeme sushumnu, budeme neustále korisťou kolísavého čitta-vrtti: zaťažujúcich myšlienok, pocitov, starostí a podobne.

Akonáhle začne fungovať sushumna, vlny mysle sa upokoja a my sa ponoríme do blaženosti božského vedomia.

DSC_0011 – kópia.JPG

Kontakt

Nedovoľte, aby niečo stálo medzi vami a vašimi cieľmi – kedykoľvek sa obráťte na akékoľvek otázky.

Thanks for submitting!

DSC_0339 – kópia.JPG

YogaMaya

BLOG

bottom of page